Geoblog.pl    Mario    Podróże    2011 USA, Meksyk    Starożytne miasto Majów

Starożytne miasto Majów

Meksyk
Meksyk, Tulum

Już z daleka Tulum nam się bardzo podoba, powoli zza chmur przebija się słoneczko, więc nie zatrzymujemy się przy straganach tylko od razu idziemy do kasy po bilety (wstęp 52 Peso) i zasuwamy na zwiedzanie, dopóki słoneczko jest na horyzoncie, dzisiaj jest sporo chmur i musimy się prześcigać z pogodą… jednak najważniejsze, że jest ciepełko, czyli około 25/27°C, najważniejsze, że nie trzeba zakładać ciepłych ubrań

Od parkingu do starożytnego miasta Majów Tulum trzeba kawałeczek dojść, można też dojechać wagonikami ciągniętymi przez traktor, my wybieramy 5 minutowy spacer… dalej i tak trzeba iść pieszo.

Mijając przystanek, na którym wysiadają leniwi amerykańscy turyści, dochodzimy do dawnych murów obronnych, idąc przyjemną alejką dookoła porośniętą roślinnością tropikalną… do starożytnej osady wchodzi się wyłomem w murze.

Z drugiej strony muru widoki niespodziewane, okazuje się, że kompleks archeologiczny jest sporawych rozmiarów, położony na dwóch klifach, pomiędzy którymi rozciąga się śliczna zatoczka z pięknym błękitnego koloru morzem Karaibskim, oraz plażą z białym piaskiem, na którym rosną palmy… jest to bardzo klimatyczne miejsce… plaża, błękit morza, a dookoła ruiny miasta Majów.

My plaże zostawiamy na później, a na pierwszy plan idzie zwiedzanie, czyli najpierw El Castillo (zamek, służący, jako punkt orientacyjny dla żeglarzy ze świątynią na szczycie) następnie oglądamy świątynie wiatru oraz schodzimy schodkami na plażę położoną u podnóża klifów, z której roztacza się piękny widok na ruiny górującej nad miastem świątyni El Casillo… żałujemy tylko, że słoneczko zdążyło się schować za chmurami i tylko, co jakiś czas jego promienie przebijają się przez chmury ukazując pełen błękit wód morza karaibskiego.

Ponieważ jest wczesne popołudnie postanawiamy wybrać się jeszcze do Cobe, które jest 50 km od Tulum.

geminus
geminus - 2011-12-18 00:26
Mnie w Tulum oslabialo to ze do co ciekawszych obiektow nie ma dojscia. Wszystko pogrodzone jakby sie bali ze ludzie cos wyniosa. Chcialem zrobic fotke przy szole ofiarnym ale sie nie dalo z bliska. Plaza fajna a jeszcze fajniejsze sa panienki kapiace sie tam. Pozdrawiam.

Mario - 2011-12-18 13:39
To fakt, jest na co popatrzeć... :-)

mirka66 - 2011-12-18 14:52
Wow ! Zazdroszcze widokow.

Mario - 2011-12-22 02:58
Nam tez sie tam bardzo podobalo :)

Kicius & Myszka
Ania & Mario Jackowscy
zwiedzili 46.5% świata (93 państwa)
Zasoby: 1792 wpisy1792 332 komentarze332 9966 zdjęć9966 4 pliki multimedialne4

06.01.2023 - 20.01.2023